Misiunea noastră

Fundația Altex este o organizație non-guvernamentală, înființată în 2020 cu scopul de a fi alături de oameni și de societatea românească aflată în dificultate.

Oamenii și problemele lor sunt în centrul atenției noastre, iar Fundația Altex își propune să se implice activ și să contribuie semnificativ la ameliorarea situațiilor limită și rezolvarea problemelor celor mai vulnerabili dintre noi, pentru că doar împreună putem aduce schimbări spre mai bine.

Misiunea Fundației Altex este să contribuie la evoluția societății prin fapte bune de la oameni pentru oameni. Sprijinim România unind cât mai mulți colaboratori, parteneri, furnizori și susținători, adică pe voi toți, cei care credeți că împreună putem face ca lucrurile să fie mai bune în România.

Ne definim misiunea acționând în:

Situații de urgență: Îi punem pe oameni în centrul tuturor acțiunilor noastre, ne implicăm activ și contribuim cât de mult putem la rezolvarea situațiilor dificile cu care se confruntă societatea. Află mai mult

Protecția mediului: Fundația Altex susține, în parteneriat cu compania Altex, lider național în comerțul cu electrocasnice, proiecte de mediu care contribuie la promovarea de practici sustenabile și implicarea românilor în reciclarea produselor electronice. Află mai mult

Educația: Un alt domeniu prioritar pentru Fundația Altex este educația. Susținem dezvoltarea sistemului de învățământ românesc și modernizarea acestuia, astfel încât elevii și profesorii din fiecare colț al României să poată dezvolta abilități atât socio-emoționale, cât și cognitive. Află mai mult

În primul an, ne-am concentrat atenția asupra problemei primordiale care a lovit România: criza sanitară. Am început și vom continua să dotăm secțiile de Terapie Intensivă cu aparatură de ultimă generație: 30 monitoare și 30 ventilatoare automate.